Program Beam DX

Beam DX is a small freely distributable program from Gabriel F6DQM for fast azimuth determination, prípadne automatického natočenia antény na zvolenú lokalitu. Podporuje tieto typy interfaceov k rotátorom: PourSat, FODTrack, EA4TX, GS232 a EasyComm. Nikde som sa nedočítal o požiadavkách na počítač, vzhľadom k jednoduchosti je pravdepodobné, že bude fungovať aj na 486-ke s W95 a novším.

Inštalácia spočíva v extrahovaní deviatich súborov zo ZIP súboru. Na disku Vám ubudne asi 570 kB miesta. Pri prvom spustení sa najprv spustí inicializačné okno, v ktorom si nadefinujete vlastné parametre: lokátor QTH a druh použitého interfaceu. V súčasnej verzii s Vami Beam DX dokáže komunikovať francúzsky a anglicky.
Inicializácia Beam DX Ovládanie programu je veľmi jednoduché a intuitívne. V ľavej časti obrazovky sa zadáva miesto, kam chcete otočiť anténu. Zadať je možné lokátor, zemepisné súradnice (v dekadickom tvare), alebo vybrať DXCC zem zo zoznamu. Okrem toho má užívateľ možnosť vytvoriť si tri vlastné zoznamy. Môžete do nich nadefinovať napríklad svojich priateľov na VKV, okresy a pod. Ich vytvorenie a úprava však nie je možná priamo z programu, je nutné použiť externý editor.

V pravej časti obrazovky je obrázok virtuálneho panelu rotátora, azimuth a QRB. Vzdialenosť je možné zobraziť v kilometroch alebo míľach. Pod panelom rotátora je tlačidlo LP, ktorého stlačením sa zobrazia údaje azimutu a vzdialenosti pre spojenie dlhou cestou. Pod nimi sú tri veľké tlačidlá, ktorými sa ovláda pripojený rotátorGO, AUTO a STOP.

Program Beam DX si môžete stiahnuť na CQ.sk.

0 0 voices
Article evaluation
Set up
Set alerts
guest
0 Comments
Feedback inserted
View all comments
0
We will be happy for your comments, Please, comment!x
()
x