De hecho, una historia subregional diferente


Simplemente no tengo suerte para la segunda subregional.. No lo atrapé hace dos años., ya que no me dieron la concesion a tiempo. Pred rokom som ho išiel s veľmi slabým výsledkom. Tento rok to malo byť inak. Aj bolo.
Minuloročný december sme sa totiž uzniesli, že pôjdeme preteky na VKV pod spoločnou značkou. Určité skúsenosti s tým sme mali len dvaja: ja a Ivan OM0AKI. Marcela OM8AMV uchvátili satelitya Jana? No, Jana OM0AAJ nie je nutné dlho presviedčať, HOLA.

Keď sa však niečoho chytí, nedá vám vydýchnuť. Ešte koncom roka sme sa všetci (a mnoho ďalších) stretlo u nás v pivnici. Vznikli dve 13el.DK7ZB na 70cm, jedna 8el.DK7ZB na 2m a nedokončené dve 9el.DK9ZB.

Získaním klubovej koncesie som bol poverený ja, aj keď z duše neznášam byrokratické vybavovačky. Zhodli sme sa, že najlepší spôsob bude založiť občianske združenie. Z Internetu sme získali niekoľko stanov podobných združení. Spoločne sme ich upravili a odoslali na MV SR. Čoskoro prišli späť s vyznačenými ťažkými chybami, napríklad „K120“ a K120…. No, ale keď v tom niekto vidí rozdiel. Na druhýkrát bolo už všetko OK, akurát nám chýbala taká drobnosť – IČO. To sa získava inde, na Štatistickom úrade, čo sme nevedeli. Rýchlo sme to však napravili a následne odišli dokumenty na TÚ SR.

blank

Medzičasom prišiel 1.subregionál. Por eso, že Ivan s Marcelom boli zaneprázdnení, absolvovali sme ho s Janom spoločne. Vďaka nízkej účasti a menšej konkurencii, výbornej kóte sa nám celkom darilo. Spokojní sme neboli jedine so 70cm a tak sa celý proces pilovania a vŕtania po pivniciach a garážach opakoval. Vznikla sústava 4x DL7KM. S jednou sme išli UHF/SHF contest a celkom sme boli spokojní. Medzičasom vznikla aj „malá“ 85cm parabola na 1296 megahercio.

Výber kóty sa obmedzil na také, kde je možné skúšať rôzne antény. Chceli sme viacero antén vzájomne porovnať a vybrať tie najlepšie. Pred 1.subregionálom som oslovil Mira OM7SM (OM3RAL), ktorí chodia na Suchú horu vediac, že minulý rok tento pretek vypustili. Pred 2.subregionálom som využil možnosť registrácie kóty a obsadil som ju pre nás.

Najprv účasť odriekol Marcel, potom aj Ivan. Na a, že som tvrdil hneď od začiatku, že v štvorici to nebude ľahké, v trojici horor, sme nejako zabudli a vybrali sa v piatkové ráno na 250-kilometrovú cestu traja. Tým tretím bol Gabo „Jak“, ktorý chcel skúsiť KV.

Zdvihnúť antény a osadiť na rotátor sa ukázala ako riadna fuška. Zázrak sa konal: a predsa sa točí! Stožiar sme zakotvili a nič netušiaci sme využili pohostinnosť chaty pri hokeji.

blank

blank Zvláštne sa choval jedine transvertor na 23cm, ktorý po zakľúčovaní akoby kmital. Nepočuli sme ani stanice, s ktorými sme robili pokusy. Kráľovstvo za kalibrátor! Ten však ostal doma na stole. Až na druhý deň ma jaderne osvietilo. Jadro! Po 1.subregionále som totiž doťahoval frekvenciu oscilátora a ten sa nerozkmital. Stačil ho jemne povykrútiť, oscilátor nasadil a opäť sme boli QRV aj na 23cm.

Nezvyk na tímovú prevádzku na viacerých pásmach súbežne spôsobil na začiatku pretekov dosť zmätkov. Prvý problém – nezvyk logovať do počítača sme odstránili jednoducho, druhý – spôsob kooperácie s 2m pracoviskom a tretí – prechod na 23cm boli však pre Jana a SWL Gaba ťažkým orieškom. Preto som bol z času na čas nútený prerušiť pile-up na 2m a dávať dokopy čo sa dalo.

Pri takom rozlietaní som tiež nebol vo svojej koži. Sin embargo, že sa pred pretekmi podarilo hravo urobiť QSO do I, v pretekoch nič moc. Čo sa týka vzájomného QRM, nie je to až také strašné. Používali sme GaAs FET predzosilňovač v PA a žiadna stanica nám nerobila problémy. Pritom OM3RAL si to nakoniec namierili len pár sto metrov od nás a aj keď s malým výkonom, ale predsa išli. Zrejme sme im spôsobovali väčšie problémy. Na 70cm však už boli dosť širokí.

Večer sme zistili, že stožiar je mierne nahnutý. Upravili sme trojicu kotiev a zaľahli. Dúfali sme, že ráno sa to trošku rozbehne. Signály však slabé. Sobre 1296 MHz veľká bieda, parabola nejak nesmeruje, nedá sa nikam dovolať. Pardón, OM3RAL sme robili….

Počasie hnusné, zima, padá sneh s dažďom. Fajčiari nemusia byť až takí neužitoční. Vyhnali sme nášho von ale vzápätí sa vrátil, nech sa ideme na niečo pozrieť. To niečo bolo toto:

blank

Už bolo jasné, prečo antény nesmerovali. Keď sme sa dotkli stožiara ozvala sa rana ako z kanóna. Napnutému materiálu chýbal povestný kúsok do prasknutia. Celé sa to zosypalo, praskla jedna rúra a úchyt na rotátore. Našťastie nikomu sa nič nestalo a antény „predseda“ chytil.

Reálne sme mohli už len skonštatovať že balíme. Síce s chudobným výsledkom ale bohatí o množstvo ponaučení sme to v tej hnusnej zime zabalili a ukončili.

  • dvojčlenný tím ťažko zvládne tri pásma a celé preteky. Úloha: zabezpečiť dostatočný počet operátorov
  • antény treba rozdeliť na dva stožiare. 9el.DK7ZB má 5m dlhý boom a aj ostatné antény sú pomerne veľké. Úloha: zakúpiť druhý rotátor a opraviť stožiar
  • prepracovať kotvenie. Aj keď Jano zabezpečil perfektné ložisko, tri kotvy sú málo. V dvoch úrovniach po štyri. Úloha: kúpiť kotvy a vyrobiť ložiská
  • pracovisko rozdeliť na 2m a vyššie pásma, nie na jeden stôl. V SO kategórii je to výhoda, v MO nevýhoda. Úloha: prichystať kabeláž
  • pred pretekmi venovať čas dôkladnému zvládnutiu software. Úloha: nainštalovať každému operátorovi denník, na ktorom sa bude pokusne trénovať

Nie vždy to skrátka vyjde podľa predstáv. es gratificante, že horšie nemôže byť, takže nabudúce to bude určite lepšie, HOLA. Dopočutia v Memoriále OM3AU/Mikrovlnnom conteste!

0 0 voces
Evaluación de artículos
Configurar
Establecer alertas
huésped
0 Comentarios
Comentarios insertados
Ver todos los comentarios
0
Estaremos felices por tus comentarios, Por favor, comentario!X