FT8 alebo CW? Osobné porovnanie dvoch módov

Som jedným z tých, čo radi experimentujú. Veľmi ma bavia rôzne HAM súťaže, roky chodím CQ WW SSB, naposledy dokonca aj CW, hoci vôbec neovládam morzeovku. Dostal som sa k tomu náhodou, v roku 2015 som si kúpil SDR FlexRadio 6300 a bolo to niečo úžasné. V ten rok som sa prvýkrát v živote zúčastnil CW súťaže a bolo to absolútne super. Bez toho, aby som mal nejaké predchádzajúce skúsenosti, Flex 6300 a CW skimmer mi dovolili urobiť stovky spojení v móde, ktorý som vlastne neovládal.

OM0RX hamshack
OM0RX hamshack

Prejdime ale na súčasnosť. Konečne som sa trochu zabýval, mám tu menšiu smerovku na 5 pásiem na peknom 12m stožiari, takže 20-10 mám pokryté a na 160/80/40 som si urobil FAN dipól po mojich skúsenostiach s touto anténou z Austrálie. Ako TRCV používam SunSDR2 Pro. A áno, prešlo mojimi rukami veľa rôznych zariadení, SunSDR mi ale umožňuje sa plne venovať vysielaniu, mám krásny prehľad, kde je aká stanica a čo sa týka súťaženia, nemá problém ani v ťažších podmienkach. V poslednej dobe sa teda môžem venovať nielen SSB, ale prakticky každý deň urobím aj pár pekných CW spojení, opäť, ešte bez znalosti morzeovky, hoci plánujem sa ju naučiť. K SunSDR bol vyrobený výborný softvér s názvom SDC, ktorý je lepší aj ako CW skimmer a dovolí mi vysielať s úsmevom aj v CW.

Keďže moja duša nie je vždy spokojná, chcel som sa pozrieť aj na FT8. Jedno ma totiž prekvapilo, a to je aktivita na pásmach. FT8 počuť prakticky vždy, kým SSB a CW tam nie je. A áno, nepôjdem do detailov, prečo je to tak, však tí z vás, ktorí FT8 používajú, majú tieto informácie v malíčku.

Tak som si nainštaloval WSJT-X na mojom MacBooku, všetko prepojil, používam RumLog a SDC a po krátkom experimentovaní som mohol začať robiť prvé FT8 spojenia. Na moje prekvapenie, týmto módom vysiela až príliš veľa ľudí, dokonca som urobil aj nové spojenia z Afriky a Ázie, ktoré nemám v iných módoch. No zaujímavé. Po asi 30 minútach vysielania pomocou módu FT8 začnem ale zívať. Tak premýšľam, že prečo. No budem úprimný, je to nuda. Je to stále dookola to isté. Je to až príliš jednoduché. Celú prácu za vás robí počítač, vy iba sem-tam ťuknete do klávesnice, vyberiete si stanicu, s ktorou chcete nadviazať spojenie a bum, máte ho. Niekedy okamžite, niekedy to dlhšie trvá. Akože je to fajn a chápem, o čom je tento mód. Keby som mal čisto iba QRP stanicu a jednoduchú anténu a chcel by som nadviazať spojenie s niekým, kto je veľmi ďaleko, tento mód mi to umožní. Ale, nič mi nedáva, nemám z týchto spojení žiadnu radosť, je to celé počítačové a to ma ľudia berú za IT experta, čo pracuje v IT 30 rokov (však sa pozrite na môj LinkedIn profil – Oliver Bross).

Na druhej strane, urobenie len krátkeho spojenia na SSB alebo CW vyčarí na mojej tvári úsmev. Dokonca som si postavil Morserino, ktoré mi tu už pár mesiacov leží. A počúvam CW, dokonca sa snažím vysielať.

OM0RX QTH v roku 2024
OM0RX QTH v roku 2024

Poznám veľa ľudí, čo sú proti FT8, a veľa, čo majú FT8 radi. Podľa mňa ale FT8 trochu „pokazil“ naše hobby. Áno, má svoje zastúpenie – QRP, ľudia, ktorí majú nejaké zdravotné problémy, napríklad sú po porážke a nemôžu už robiť spojenia s pomocou CW alebo SSB. Na to je FT8 super, ale keď počujem, že ľudia používajú plnú automatizáciu, majú rádio zapnuté deň-noc a sem-tam sa pozrú a zistia, že majú 20 nových DXCC… akože prepáčte, ale toto už nie. Nemáte sa čím chváliť. Toto je môj súkromný názor. Kým píšem tento text, urobil som krásne spojenie s CX3AT, porozprávali sme sa asi 4 minúty na 20m, išiel tu veľmi pekne, síce 57, ale solídne, počul som ho naživo, bolo to super pre mňa sa porozprávať s reálnym človekom. Áno, môžem teraz prepnúť na FT8 a urobiť ďalšie nové DXCC, ale pýtam sa seba, chcem to? NIE. Toto podľa mňa by mal byť experimentálny mód, nemal by byť zahrnutý do DXCC alebo iných ocenení, ak ľudia chcú, nech ho používajú, ale môj názor je, že NIE, všetko za vás robí počítač, je to nudné. A keď počujem, že sú to DXpedície, ktoré používajú výlučne iba FT8, tak mi vlasy stoja na hlave.

A áno, budem používať FT8. Idem proti sebe? Nie, ale povie mi, kde je to otvorené a potom budem skúšať SSB a CW spojenia. Dokonca RTTY je super mód, kedysi som používal aj PSK31 a SSTV… zlaté časy.

A nie, nechcem začať žiadnu vojnu. Len píšem môj názor. Ľudia sú „crazy“ o FT8, ja nie. Je to extrémne nudný, neosobný mód, dokonca sa dá plne automatizovať. Kde je to naše nadšenie, ktoré sme mali po každom novom spojení na SSB/CW/RTTY? Aha, urobil som ďalšie spojenie, kým som toto písal, tentokrát s XV9G na CW. Úžasné! Tieto dni sledujem cluster a pozerám, čo je nové na SSB a CW, iné ma nezaujíma. Idem hľadať kamaráta, čo je na Pitcairn ostrove… Robí iba CW, to je môj človek 🙂 A mal by som sa konečne učiť tento krásny mód. FT8, ako píšem, má svoje dôvody, nezatracujem ho, ale pre mňa je hodnotnejšie, keď urobím spojenie na SSB alebo CW. Dokonca to CW sa mi veľmi páči, mám rôzne, zatiaľ makrá nastavené, ktoré mi dovolia mať aj slušnú konverzáciu, keď je to nutné a druhá strana si to vyžaduje. A dokonca aj keď mi SDC softvér všetko správne nedešifruje, rozumiem konverzáciu a viem, čo mi druhá strana odpovie, či ma zachytila, aký signálový report mi dala.

Práve počúvam D2ACE, ide krásne na SSB, idem na neho zakričať. Držte sa!

Oliver, OM0RX

4.3 6 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
1 Komentár
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
OM800AB
1 mesiac pred

Telegraphy is native language of radio amateurs

Telegrafia je materinským jazykom rádioamatérov

1
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x