Modification de la station radio PMR et production d'antenne tige

Dostal som za úlohu prerobiť PMR vysielačky SENCOR SMR 200. Mal som nahradiť pôvodné antény za antény z väčším ziskom, keďže antény sa mali používať na väčšiu vzdialenosť. V tomto článku si popíšeme jednoduché prerobenie pôvodnej antény na BNC konektor, na ktorý môžeme pripojiť už ľubovoľnú anténu a popíšme si aj výrobu jednoduchej prútovej antény.
Na začiatku chcem upozorniť že konáte na vlastné nebezpečenstvo, lebo nie je dovolená zmena antény v pásme PMR a taktiež pri prerobení antény na staničke vám padne záruka!

Takže ak vás toto úvodné upozornenie neodradilo môžeme sa pustiť do práce 🙂

Teória, meranie: Takže vlnovú dĺžku vypočítame ako:

Na správne naladenie antény nám poslúži tento jednoduchý obvod, ktorý meria množstvo vyžiarenej energie s antény

blank

Rozpiska kanálov:

blank

Staničky s ktorými som pracoval:

blank

Úprava PMR: Úprava bude spočívať v nahradení malej neúčinnej antény za BNC konektor ku ktorému môžme už pripojiť našu vyrobenú anténu. Keď som rozmýšľal nad výberom konektora, voľba padla na BNC konektor, ktorý tam presne pasoval až som bol prekvapený. Takže najskôr rozoberieme staničku odskrutkovaním 6 skrutiek zo zadnej strany. Ďalej vyberieme pôvodnú anténku a spájkovačkou alebo pilníkom odstránime 2 výčnelky z krytu, ktoré zabraňovali otáčaniu anténky.

blank

blank

Na rad prichádza BNC konektor, ktorému skrátime stredový kolík aby moc nevyčnieval do staničky aby sa ľahko zaspajkovať živý vodič do antény, tak ako vidno na obrázku. Nakoniec už len prispájkujeme živý stredový vodič na miesto kde sa opierala o dosku pôvodná anténa a tienenie zaspájkujeme na zem staničky a konektor prilepíme ku krytu nejakým vhodným lepidlom, ja som použil dvojžložkové lepidlo.

blank

blank

Ak vám stanička nepojde zavrieť problém bude vo výčnelku na skrutku ktorá je pri konektore. Tento výčnelok skrátime tiež buď letovačkou alebo pilnikom.

Hotová upravená PMR stanička:

blank

Výroba prútovej antény: Najčastejšie sa vyrábajú prútové antény o dĺžke lamda/4, čiže pre PMR vypočítame dĺžku lamda = 300/466= 0,644 tak lamda/4= 0,16m = 16cm dĺžka našej antény by teda mala byť približne 16cm. Ak si všimneme pôvodnú anténu tak vidíme že je skrútená do špirály, ktorú keby odmotáme by mala dĺžku 16cm. Zisk takejto antény je veľmi malý práve preto že je stočená.
Prútovú anténu vyrobíme tak že na BNC konektor (F) naspájkujeme asi 20cm koaxiálneho kábla s impedanciou 50ohm, najvhodnejšia je asi RG58.

blank

blank

Asi 3cm od BNC konektora zbavíme koax. Kábel izolácie a tieniaceho vodiča, je to s takého dôvodu aby pri vysielaní nevhodné uchopenie vysielačky neznižovalo výkon antény. Ostane nám asi 17cm živého vodiča na anténe. V ideálnom prípade by mal mať živý vodič antény okolo 16cm, ale keďže sme použili tie 3cm koaxiálu, ktorý má nejaký skracovací činiteľ ktorého hodnota je asi 0,81 tak dĺžka antény bude okolo 13cm. Aby sme dosiahni najväčší zisk antény použijeme nasledujúci postup: Použijeme hore uvedený merací prípravok, ktorý umiestnime asi 10 à 20 cm od antény. Zaklučujeme s vysielačkou a sledujeme hodnotu. Postupne striháme anténu po malých kúskoch a pritom sa snažíme s ňou čo najmenej hýbať keď sa budeme blížiť hodnote okolo tých 13cm začneme strihať menšie kúsky 1-2mm, zastaneme pri najväčšej hodnote ampérmetra. Keď sme úspešne naladili anténu môžeme použiť zmrštovaciu bužírku podľa potreby, ja som dal 2 na seba, záleží akú pevnosť antény chcete.

Hotová anténa:

blank

Hotová stanička s novou anténou:

blank

Au final, je vous souhaite beaucoup de succès dans la construction, ak by sa predsa vyskytol nejaký problém môžete sa ozvať na naše fórum. V nasledujúcom článku a PMR anténach si popíšme výrobu smerovej antény.

Použitá literatúra: www.pandatron.info
Článok pochádza zo stránky http://svetelektro.com

0 0 voix
Évaluation des articles
Mettre en place
Définir des alertes
invité
0 commentaires
Commentaires insérés
Voir tous les commentaires
0
Nous serons heureux de vos commentaires, S'il te plaît, commenter!X