Lyridy 2023

Odraz od meteorických stôp (meteor scatter) je jeden z najnáročnejších druhov DX prevádzky na VKV pásmach – rádiové vlny sa odrážajú od ionizovaných stôp, ktoré vznikajú po vznietení meteoritov pri ich prelete hornou vrstvou atmosféry. Lyridy dávajú dobrú príležitosť nadviazať takéto spojenia.

Ide o je jedným z najznámejších rojov v roku. Obloha sa počas tohto roja rozjasní približne od 16. do 26. apríla každého roku, pričom maximum aktivity sa zvyčajne vyskytuje okolo 22. apríla. Cez roj Lyridy sa na oblohe objaví približne 10 až 20 meteorov za hodinu. Tento roj je známy už po stáročia a patrí medzi najstaršie zdokumentované roje. Jeho meno získal od súhvezdia Lýra, v ktorom sa zvyčajne nachádza jeho radiant. Lyridy sú vizuálne pozorovateľné vo večerných hodinách v blízkosti súhvezdia Herkulesa, kde sa nachádza ich radiant, teda bod na oblohe, z ktorého sa zdá, že meteory vychádzajú.

Lyridy sa vyznačujú svetlými a pomalými meteorickými bolidmi, ktoré môžu trvať niekoľko sekúnd. Ich rýchlosť sa pohybuje okolo 49 km/s. Predikciu vizuálneho pozorovania si môžete simulovať na https://www.timeanddate.com/astronomy/meteor-shower/lyrids.html.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x