PC ECAP – simulácia el.obvodov na počítači

PC ECAP je program na analýzu vlastností striedavých obvodov pozostávajúcich z rezistorov, kondenzátorov, cievok, transformátorov, VF vedení, bipolárnych aj FET tranzistorov, operačných zosilňovačov a zosilňovačov. Autorom je Peter Volpa, USA. PC ECAP je plne funkčný shareware, skúšobná lehota je 30 dní. Registračný poplatok je 72 dolárov. Program má minimálne hardwarové požiadavky, 286+ s 384 kB voľnej RAM, MS alebo PC DOS 2.0 a novší a zhruba 300 kB na pevnom disku.

Vypočítava amplitúdu, fázu, skupinové oneskorenie, impedanciu, PSV a útlm prakticky v ľubovolnom rozsahu frekvencií. Obvod je možné napájať sínusovým, pravouhlým, pílovitým signálom, prípadne sledovať odozvu na jednotkový skok. Analyzovať je možné obvody s viac ako tisíckou súčiastok a deväťdesiatimi uzlami. Súčasťou programu je interný editor s on-line helpom. Údaje alebo graf je možné vytlačiť na 9/24 ihličkových a HP LaserJet kompatibilných tlačiarňach.

PC Ecap - graf

Ovládanie programu je pomerne jednoduché, treba sa len naučiť spôsobu vytvárania obvodu. S tým pomôže aj niekoľko príkladov, ktoré sú súčasťou programu a on-line help, ktorá obsahuje syntax. Po spustení programu Vás uvíta hlavné menu s týmito položkami:

  • Select input file

: voľba existujúceho súboru, vytvorenie nového alebo zmazanie starého

  • Edit input file

: vstavaný editor na vytváranie obvodu. Klávesom F1 sa vyvoláva on-line help, F2 je model maker na vytvorenie hybridného modelu bipolárneho tranzistora. Klávesom F3 sa vloží a klávesom F4 zmaže riadok. F5 slúži na vyhľadanie súčiastky. Kombinácia Alt+F1 vyvolá netlist, čo je zoznam pripojených súčiastok do každého uzla. Alt+F2 slúži na premenovanie editovaného súboru. Alt+F3 je vloženie kopírovaného riadka, ktorý označíme Alt+F4. Posledná kombinácia, Alt+F5, je find next – hľadanie nasledujúcej súčiastky.

  • Analyze circuit

: spúšťa analýzu obvodu a následné vykreslenie grafu. Je možné využiť aj zoom (lupu) a obrázok vytlačiť. Medzi jednotlivými grafmi (výstupných grafov môže byťviacero (napr.graf reálnej zložky impedancie, graf imaginárnej zložky impedancie a graf PSV) sa presúvame šípkami vpravo a vľavo. Do menu sa vrátime klávesom Esc.

  • View output data

: je zobrazenie dát v tabuľke, v ktorej sa pohybujeme šípkami. Klávesom F1 zobrazíme graf.

  • Output to printer

: vytlačenie dát tlačiarňou.

  • Change program settings

: zmena nastavenia programu. Nastaviť sa dá počet vzoriek, port na ktorom je pripojená tlačiareň a hneď ju aj otestovať. Konfiguráciu je možné uložiť na disk.

  • Quit this program

: ukončenie programu a návrat do DOS-u, alebo Windows-u.

Čo povedať na záver? Hádam že každému technikovi, ale nielen jemu, môžem PC ECAP odporúčať. Cez počítač sa dá vyskúšať obvod „na nečisto“, odhaliť jeho slabiny aj prednosti. Mne pomohol nájsť najvhodnejšie zapojenie vstupných filtrov a zistiť – prečo tie pôvodné nejako nefungovali.

Napriek nesporým prednostiam je moje hodnotenie jedna mínus. PC ECAP totiž nezobrazuje schému obvodu, čo je problém pri zložitejších obvodoch. Vtedy sa už zapojení dá orientovať len ťažko. Nesporným plusom by bolo, ak by existoval program, v ktorom sa nakreslí schéma zapojenia, dosadia sa hodnoty súčiastok, program zapojenie zanalyzuje a navrhne plošný spoj… Hádam sa raz dočkáme.

PC ECAP nájdete v sekcii Download na CQ.sk.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x