Program Polar Plot

Šírka vyžarovacieho laloku antény patrí medzi dôležité parametre každej smerovej antény. Údaje, ktoré sa môžeme dozvedieť v popisoch antén platia vždy pre určité prostredie, ktoré na 99% nebude zhodné s tým naším. Takmer každý program na výpočet antén Vám nakreslí smerový diagram (pre vertikálnu aj horizontálnu rovinu) – opäť v ideálnom priestore, v lepšom prípade v modelovom (v určitej výške nad zemou).

Spôsob ako odmerať vyžarovací diagram je známy – ale náročný na trpezlivosť. Čo by ste povedali na to, že smerový diagram Vašej antény si môžete odmerať v pohodlí hamschacku?

Screenshot programu Polar Plot
A práve túto možnosť Vám ponúka program Polar Plot od Boba Freetha. Budete potrebovať: meranú anténu s rotátorom, QRPP vysielač, prijímač (najlepšie s vypínateľným AGC) u priateľa a PC s programom Polar Plot.

Na vykreslenie smerovej charakteristiky sa využíva fakt, že pri príjme nemodulovanej nosnej CW/SSB signálu v oblasti keď nezaberá AGC (ev.vypnuté) je veľmi úzky vzťah medzi silou VF a NF signálu. Dnešné prijímače sú v rozsahu asi 40 dB (čo stačí hádam pre každú anténu) takmer lineárne.

Na to, aby ste mohli odmerať charakteristiku Vašej antény musíte vysielať konštantným výkonom do rotujúcej antény. Priateľ (lepšie priatelia, viac smerov) bude Váš signál prijímať. Z NF signálu Vám potom odmeria smerovú charakteristiku antény.

Screenshot programu Polar Plot
Screenshot programu Polar Plot

Polar Plot má bohaté možnosti nastavenia. Nikto sa nevyhne dvom nastaveniam: kalibrácii a času na otočenie antény o 360°. Ostatné nastavenia sa väčšinou týkajú úpravy grafu (odstránenie špičiek, zaoblenie, lin/log mierka) či úschovy dát (tlač, uloženie na disk).

Vzhľadom na to, že program sa dá spustiť 30-krát za 15 dní, jednoznačne odporúčam aspoň krátky pohľad do help súboru (RTF v adresári programu) pred samotným spustením programu. Je tam vysvetlené všetko, aby Vaše meranie bolo úspešné. Ináč budete asi sklamaný a vyžarovací diagram nebude vôbec zodpovedať Vaším predstavám.

Program som vyskúšal pred rokom pri testovaní trojelementovej OWA (vlastný design). Odhadovaný zisk, šírka laloku aj F/B pomer zodpovedali mojím odhadom.

Program nájdete medzi programami v sekcii „Na stiahnutie“ tohto portálu. Úvitam(-e), ak sa s výsledkami Vašich meraní podelíte aj s ostatnými, napríklad aj tu.

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x