Satelit LEO Observer

Kto je za projektom Satelit LEO Observer?

V rádioamatérskej komunite je známy pod niekoľkými volacími značkami, vrátane SA5IKN vo Švédsku, M0SKN v Anglicku, US6IKN na Ukrajine a EI6KC v Írsku. Má licenciu už viac ako dve desaťročia a veľa cestuje, pričom z viacerých destinácií aj vysielal (napríklad PJ2/EI6KC, VK/US6IKN, 9M2/M0SKN, EA8/EI6KC, EA6/EI6KC a ďalšie).

V súčasnosti je Maxovým hlavným záujmom v amatérskom rádiu DXing, ktorý zahŕňa nadväzovanie spojení so vzdialenými alebo vzácnymi DXCC. Keď mu čas dovolí venuje sa aj iným aspektom tohto hobby ako sú contesty (od roku 2004) a stavba zariadení. Svoj prvý prijímač postavil vo veku 8 rokov a svoj prvý CW/SSB transceiver vo veku 14 rokov.

Jeho obľúbeným módom je CW, ale rád pracuje aj v digitálnych režimoch a SSB. Nie som veľkým fanúšikom ragchewingu a uprednostňujem stručné a informatívne QSO.

Je aktívny na všetkých pásmach od 160m po 3cm, vrátane všetkých módov na KV, meteor Scatter na UHF a VHF, lineárnych (a zriedkavo FM) LEO satelitoch, MEO satelite IO-117, GEO satelitu QO-100 a EME.

Satelit LEO Observer

Dokáže:

  • vykresliť FM a lineárne stanice s rôznymi značkami
  • vykresliť maximálny dosah a zóny CQ
  • predpovedať prelety jedným kliknutím pomocou SatMatch
  • zobraziť nadchádzajúce prelety satelitov prostredníctvom HamsAt

Tento nástroj má tri ciele: prilákať viac ľudí do komunity LEO satelitov demonštrovaním širokého dosahu a hustoty staníc a povzbudiť viac operátorov, aby vyskúšali lineárne satelity.

Údaje sa aktualizujú denne a v súčasnosti obsahujú viac ako 9 000 jedinečných volacích značiek. Najstaršie záznamy pochádzajú z roku 2015. Nedávno spozorované stanice sú zakreslené modrou farbou. Upozorňujeme, že tieto údaje predstavujú spoty, a preto majú mnoho obmedzení alebo môžu byť nesprávne. Ďalšie údaje poskytol Remi F1NNI z AAR29 logu spojení. Stanice aktívne v posledných 90-tich dňoch sú v mape zakreslené modrou farbou. Tie, ktoré pracujú na FM satelitoch majú ikonku ručnej rádiostanice, tie na lineárnych satelitoch ikonku parabolickej antény.

Mapa vykresľuje možné pokrytie signálom pre jednotlivé LEO satelity. Ak v mape kliknete na niektorú stanicu, zobrazí sa jej značka a nasledovným klikom na ňu sa spustí výpočet cez SatMatch, ktorý nájdete vhodné prelety satelitov medzi dvoma lokátormi.

Nájdete ho na https://dxer.site/leo-satellite-observer.html

Podľa informácií je Satelit LEO Observer ešte vo vývoji. Nedá sa zaručiť, že nedôjde ku zmenám v jeho funkčnosti, ale vyzerá, že by to mohol byť šikovný pomocník pre satelitný DXing.

4.7 3 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x