Séria slnečných erupcií môže spôsobiť výpadok šírenia na KV
Slnko pokračuje v aktívnej činnosti. Slnečná škvrna AR3664 vyvrhla štyri veľmi silné erupcie v krátkom čase. K Zemi dorazia 11.mája 2024. Predpokladá sa, že prvé tri sa môžu spojiť. Ak aj nie, každá z nich môže spôsobiť geomagnetickú búrku triedy G3. V prípade spojenia až G4. To by malo vyvolať polárnu žiaru aj v stred stredných zemepisných šírkach v Európe a USA.
Takéto geomagnetické búrky sú schopné vytvoriť dočasnú alebo úplnú stratu rádiových signálov na KV. V prípade, že ste aj vy postrehli výpadky alebo dokonca úplnú stratu signálu, vedzte, že to mohla spôsobiť zvýšená aktivita Slnka.
TIP: WSPR Propagation HB9VQQ https://wspr.hb9vqq.ch
Táto webová stránka Vám umožňuje prístup a vizualizáciu viac ako 5 miliárd záznamov v databáze WSPR, ktoré siahajú až do roku 2008! WSPR je dokonalým nástrojom na dlhodobú analýzu šírenia, ale aj na rýchlu kontrolu Vašich podmienok šírenia.
V každom okamihu, vo dne aj v noci, je na celom svete aktívnych viac ako 800 vysielačov a prijímačov WSPR. Z dát a porovnaní je možné zistiť ako dobre a v ktorom čase sú krátkovlnné pásma otvorené.
Tento webový portál vám poskytne odpovede na otázky, ako napríklad
- Aké je najlepšie pásmo a čas na spojenie X s Y?
- Aký je trend šírenia za časové obdobie T?
- Ako lokálne je šírenie?
- Aký je vplyv veľkých slnečných udalostí na podmienky šírenia?
- Porovnanie antén a QTH
- Nepriamo umožňuje aj porovnanie reálneho šírenia medzi dvoma stanicami. Príklad: ak obe stanice vysielajú WSPR rovnakým výkonom v identickom časovom období, z prijatých reportov je možné spraviť porovnanie, ktorá anténa a lokalita (QTH) je na vysielanie lepšia.