Tipy pre príležitostného dx-mana

By Dan Romanchik KB6NU, translated by Oliver Bross M3SDO.
Website: http://www.blurty.com/~kb6nu

Dana KB6NU som požiadal o možnosť publikovania jeho článku, ktorý v súčasnosti môžete vidieť aj na www.eham.net. Rád súhlasil. Jeho starí rodičia, vlastne celá rodina pochádza zo Slovenska, takže on sám cíti náklonost k nášmu národu. Ale poďme k jeho článku:

Ak by som sa seriózne zaujímal o DX-ing, pravdepodobne by som si kúpil veľký zosilovač a desať elementovú yagi, ktorá by sídlila na 15-násť metrovom stožiari. Nie som však takým človekom… Som viac príležitostným dx-manom. V mojom kráľovstve (shack) v súčasnoti nájdete Icom IC-735 a vonku mám 20m zvislú unipolárnu anténu do ktorej ide niečo v rozmedzí 50 až 100W. Pokiaľ sú podmienky dobré, rád vyhľadávam aj dx, a ak nie, som šťastný aj pracovať s US staničkami. Som si vedomý, že na pásme je veľa príležitostných dx-manov. Patria medzi nich predovšetkým taký ľudia, ktorí nemajú peniaze na vybudovanie tej pravej DX-stanice, nemajú čas na sledovanie podmienok, ale nadovšetko milujú urobiť si spojenie s operátormi mimo ich vlastnej krajiny, pokiaľ samozrejme môžu. Pre takýchto ľudí tu mám pár tipov:

Používajte to správne pásmo. Všeobecne povedané, mali by ste použiť najväčšie frequenčné pásmo, ktoré je otvorené. Pokiaľ je otvorené 10m pásmo, choďte tam. Urobíte tam toho oveľa viac ako keby ste v tých chvíľach boli na 20m alebo 17m. Počúvajte! Toto je snáď najdôležitejšie, pokiaľ dx staničku nemôžete počut, nemôžete ju urobiť. Ja osobne som pracoval s mnoha dx stanicami iba prezeraním pásma a pozorným počúvaním, hlavne každej CQ výzvy. Vo veľa prípadoch som bol jediný, kto im odpovedal na ich výzvu.

Počúvajte aj vtedy, ak pásmo vyzerá byť veľmi tiché. Niekedy to znamená, že propagácia pre dx stanice je výborná, ale na krátky skok nedostačujúca, preto nepočujete svojích susedov… Pamätám sa ako som v jeden večer prebehával pásme a po chvíľke, keď som to už chcel zabaliť, počul som Španielského operátora volať CQ s 599 signálom! Samozrejme že som odpovedal na jeho CQ a môj report u neho bol 579. Mali sme pekné QSO na „mŕtvom“ pásme.

Rovnako počúvajte veľmi pozorne všetky slabé signáli. Nie je nič nezvyčajné, keď som pracoval s pár DX staničkami, ktorých signál bol skoro nečitateľný, ale z nejakého dôvodu ma oni čítali pekne a vymenili sme si solídne reporty.

Zaobstarajte si kvalitné slúchadlá, ktoré Vám pomôžu so slabými staničkami… Osobne som si zakúpil pár kvalitných slúchadiel, bez ktorých by som nebol schopný urobiť niekoľko zaujímavých spojení. Buďte trpezlivý. Pokiaľ DX Vás nebude počuť po prvom zavolaní, ostaňte na frequencii a pokúšajte sa znovu. Veľakrát, dx-stanice majú záujem pracovať s čo najväčším počtom ľudí, čo znamená, že sa ich zbavujú jedného po druhom. Pokiaľ nie sú extrémne vzácne, alebo pásmo nie je veľmi aktívne, čoskoro sa zbavia tých najsilnejších a potom príde rad aj na Vás. Ak sa však vzdáte veľmi skoro, nikdy nedostanete svoju šancu.

Zlepšujte svoju CW zručnosť. Každý predsa vie, že je jednoduchšie pracovať s DX pomocou CW ako phone. Je na to viacero dôvodov. Po prvé, slabé CW signály sú viac čitateľnejšie ako slabý SSB signál. To je o to dôležitejšie, ak používate max 100W výkon, nehovoriac ak idete iba ako QRP. Budete počuť veľa dx-staníc pracovať 20 wpm a viac. Veľa z nich je zdvorilích a keď začuje niekoho volať výzvu rýchlosťou 12 alebo 15wpm, spomalia, ale je predsa lepšie, ak môžete s nimi nadviazať spojenie tou istou rýchlosťou akou volajú CQ.

Zúčastňujte sa kontestov. V kontestoch máte najväčšiu šancu pracovať s novými DXCC. Počas kontestu nielenže budete počuť veľa DX-staníc, ale budete môcť s nimi aj nadviazať cenné spojenie.

Nemusíte sazúčastniť celého kontestu, a rovnako nemusíte poslať svoj denník pre skórovanie. Zistite si aké informácie požadujú na výmenu pri spojení, a to buď počúvaním rôznych kontestov alebo vyhľadávaním v rôznych časopisoch, alebo internete. Pokiaľ ich máte, nič Vám nebráni sadnúť si a pohrúžiť sa do kontestovania…

Ďalšou výhodou zúčastňovania sa kontestov je to, že vám pomôže zlepšiť Vašu rýchlosť v telegrafii. Moja teória je taká, že počas kontestu sa viac sústredíte, čo pomáha lámať mentálnu bariéru ktorú si vybudujeme počas tréningu na vyššiu rýchlosť. Vzhľadom na to, že som Vám dal tieto tipy si môžete myslieť, že mám DXCC s pár stovkami krajín v mojom denníku a veľkým boxom s QSL lístkami. Bohužiaľ, nie je to pravda. Na pásmo som sa vrátil v auguste 2002, odvtedy som urobil spojenia asi so 60-timi krajinami a tých QSL lístkov tiež nie je veľa. Avšak po tom všetkom, pokiaľ by som vedel presné čísla a dostal väčšie percento QSL lístkov za moje spojenia, už by som asi nebol príležitostným dx-manom, alebo snáď áno?

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x