4el. SOTA anténa 432MHz

Celkom ma zaujala aktivita SOTA a preto som sa rozhodol vyskúšať ju. Zatiaľ som síce na SOTE ešte nebol, ale pustil som sa do príprav. Ako prvú som zhotovil anténu 2el 145MHz podľa OK1CDJ a hneď ju vyskúšal z okna môjho bytu v lokátore JN98AH v Nitre. Bez problémov som sa dovolal do Bánoviec (Mariánovi OM3THX) dokonca stačilo použiť 50mW výkonu, QSO som s touto anténou spravil aj s Milanom OM4MX v Prievidzi a ďalšími.

4el. SOTA anténa 432MHz OM5LD

Rozložená SOTA anténa 432MHz OM5LD

Povedal som si keď 2m, tak skúsim niečo vyrobiť aj na 70cm podobnej dĺžky akú má 2m anténa. Nič som narýchlo na internete nenašiel čo by ma chytilo za srdce, ale na stránke DK7ZB som našiel 4el anténu 50ohm na 2m. Prepočítal som ju na 70cm. Otto OM5MO mi daroval kúsok zlomenej sklolaminátovej udice a pustil som sa do práce. Niečo ako napr. upevnenie prvkov som „odkukal“ z antény od OK1CDJ….ako prvky som použil drôt z vešiakov čo dávajú v rýchločistiarni. Za necelé 2 dni anténa bola hotová, pripojil ju ku Kenwoodu TH-F7 cez SWR meter Diamond SX-1000, trochu doladil a bolo všetko pripravené na odskúšanie. Znovu mi pomohli pri pokusoch o QSO OM3THX a OM4MX.

Mechanické detaily antény

Pripojenie koaxiálna kábla ku žiariču

Kompletný set SOTA antény

Rozmery SOTA antény na 70cm

Skúsil som aj nejaké prevádzače v pásme 70cm a tiež sa darilo nadviazať z okna bytu spojenia. Ako je moja anténa vyhotovená, aké sú jej rozmery, mechanická konštrukcia a ďalšie detaily, uvidíš na fotografiách, ktoré prikladám v prílohe. Dobré je si prečítať popis Ondrovej OK1CDJ antény viď tu: http://blog.ok1cdj.com/2011/11/lehka-2el-yagi-na-144-mhz-mk2.html . Uchytenie prvkov som podobne riešil, len dĺžku dištančných stĺpikov som upravil podľa mojich potrieb. Dúfam v jarných mesiacoch sa mi podarí nejaké kóty SOTA aktivovať, Zobor určite bude moja 1. kóta.

Zložená SOTA anténa

Prajem krásny deň, VY 73 a DX de Laco om5ld

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x