Zenerdiode als Vorspannungsquelle

Elektronische Verstärker benötigen mehrere Spannungsquellen – PA mit Tetrode: glühend, Anode, schaltbar Ug1 (um die Röhre bei RX . zu schließen), Ug2 a zvyčajne ešte jedno pre relé a pomocné obvody. Dosť, Nö?

Obľúbené sú zosilňovače s uzemnenými mriežkami do katódy, čo výrazne zjednodušuje konštrukciu. Elektróniek vhodných pre tento režim je ale málo, existuje ale veľmi jednoduchý spôsob ako zjednodušiť pomerne komplikovaný zdroj pre prvú mriežku veľmi vtipným spôsobom.

Podľa US patentu č.3129388 je možné použiť Zenerovu diódu (ZD)ako zdroj predpätia. Článok o tom nájdete aj v AR 9/68 od Ing.Viliama Petríka, OK3WAO. V katóde elektrónky je zapojená jedna alebo viacero ZD podľa veľkosti predpätia. Prietokom katódového prúdu sa na nej (nich) sa vytvára napätie, ktoré sa používa ako predpätie pre prvú mriežku.

Pri výbere diód sa riadime katódovým prúdom a požadovaným predpätím. Na dosiahnutie určitého napätia, napríklad 50V, je vhodnejšie použiť 3x16V ZD ako 1x50V, pretože ZD s nižším napätím majú oveľa nižší dynamický odpor, čo znamená tvrdší zdroj predpätia.

Na prekonanie ohybu v charakteristike ZD je praxi potrebný prúd 2 až 4mA, čo je dôležité pri blokovaní PA pri príjme, pretože pretekajúci prúd elektrónkou znamená šum na rezonančnej frekvencii pí-članku. Ponúka sa možnosť napájať ZD cez rezistor z Ua alebo Ug2, či iným vhodným napätím. Diódy je vhodné blokovať kondenzátorom. Prepínanie Ug1 riešime pomocou kontaktu relé, ktoré pri TX vyskratuje jednu alebo viacero ZD.

0 0 Stimmen
Artikelbewertung
Aufstellen
Benachrichtigungen einstellen
Gast
0 Kommentare
Feedback eingefügt
Alle Kommentare anzeigen
0
Wir freuen uns über Ihre Kommentare, Bitte, Kommentar!x