PSU Designer II

PSU Designer II je program na návrh a analýzu nestabilizovaných zdrojov skladajúcich sa z transformátora, usmerňovača, filtra a záťaže. Napísal a zostavil ho Duncan Munro z firmy Duncan Amplification. Je šírený ako plne funkčná verzia. Vyžaduje W95+ a odpovedajúci počítač s myšou, či iným polohovacím zariadením.

Optimalizácia a výpočet zdroja s PSU Designer II

Ak si niekto myslí, že urobiť dobrý zdroj je hračka, potom ešte asi žiadny nerobil. Straty, úbytky napätí, zvlnenie, prehrievanie, pokles výstupného napätia… Práve pomoc pri optimalizácii zdroja poskytne PSU Designer II.

Inštalácia PSU Designer II

Schéma analyzovaného zapojenia, žlto zvýraznená časť transformátora a usmerňovača Inštalácia programu je bezproblémová, okrem štandardných otázok či súhlasíte s podmienkami užívania programu a adresárom kam ho chcete nainštalovať treba zvoliť požadovanú presnosť a frekvenciu. Tieto parametre sa dajú zmeniť aj v programe.

Práca v PSU Designer II

Okno programu je možné rozdeliť na tri časti: schému zapojenia, výsledky výpočtov a graf. Ak prejdeme kurzorom ponad súčiastky v schéme, ihneď sa pozadie pod nimi zmení z bielej na žltú. Kliknutím na pravé tlačidlo myši sa objaví nápis „Edit“ alebo „Change“ (záleží či kliknete na súčiastku alebo pomimo).

Ak vyberieme „Edit“, máme možnosť meniť hodnoty danej súčiastky. Napríklad pri transformátore je to výstupné napätie a odpor vinutia, pri dióde zvoliť jej typ, pri filtre hodnoty súčiastok z ktorých sa skladá a pri záťaži jej veľkosť.

Graf z vypočítaných hodnôt, červená krivka je výstupné napätie na záťaži a zelená krivka je priebeh napätia na dióde Ak vyberieme „Change“, máme možnosť meniť zapojenie. Usmerňovač môže byť jedno- a dvojcestný, mostíkový alebo zapojený ako zdvojovač napätia s polovodičovými alebo vákuovými diódami. Transformátor sa automaticky prispôsobí zvolenému druhu usmerňovača. Filter môže byť C, LC, RC alebo akumulátor. Filtre sa dajú zapájať za seba. K dispozícii sú dva druhy záťaže, a to rezistívna a prúdová, u ktorej môžeme nadefinovať zmenu odoberaného prúdu po určitom čase.

Pred kliknutím na tlačidlo „Simulate“ máme možnosť nastaviť dĺžku simulácie a jej oneskorený štart po zapnutí. Pri oneskorenom štarte už nevidíme prechodové javy, ktoré vznikajú pri nabíjaní kondenzátorov a pod.

Výsledky výpočtov zdroja

Výsledky výpočtov pozostávajú zo všetkých prúdov a napätí v obvode. Zobrazuje sa minimálna, maximálna hodnota a ich diferencia, priemerná a efektívna hodnota. Prúdy aj napätia je možné zobraziť v grafe a to tak, že zaškrtneme políčko vedľa prúdov a napätí, ktorých priebeh nás zaujíma.

Moje zdroje, spodný je RM LPS 120/S a vrchný je nový 13,8V/6A a 28V/9A Detail chladiča s ventilátorom a výstupných svoriek nového zdroja, ktorý vznikol aj za pomoci PSU Designer-a

Mne tento program veľmi pomohol pri návrhu nového zdroja 13,8V/6A (TCVR a notebook) a 28V/9A (100W V-MOS PA). Ale o tom niekedy nabudúce.

Download PSU Designer II

PSU Designer II nájdete v sekcii DOWNLOAD.

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x