Problem pri stavbe prijimaca

Home Forums CQ HAMRADIO forum Projects, Mods, Fixes and Add-on's Problem pri stavbe prijimaca

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
  • Author
    Posts
  • #11016 Reply
    Anonymous
    Guest

    Good morning. Navrhol som si schemu prijimaca na 144mhz len nejak nechce ist. Ked tocim ladiacimi kondenzatormi na KF910 tak v jednom mieste nastane ticho a to je vsetko, ziadne stanice som nezachytil tak nevim ci je chybna schema alebo bude chyba niekde inde:
    Vopred dakujem za všetky cenné rady.

    #11812 Reply
    OM0AAO (OM0A)
    Participant

    Začni s meraním, v prvom rade je potrebné zistiť, či kmitá oscilátor s KF173 (merať v emitore VF napätie). if yes, merať VF napätie za zosilňovačom oscilátorového signálu. Pre diódový zmiešavač to chce trocha vyššie napätie.

    Ak oscilátor funguje, pomocou vlnomeru, druhého RX alebo čítača skontrolova rozsah oscilátora.

    Zapojenie VF predzosilňovača je trochu nevšedné. Podľa mojich skúseností ľúbia KF910-ky kmitať viac ako iné MOSFET-y. Odmeraj js napätie na G2 a prúd tranzistorom (on 150 ohm rezistore a cez ohmov zákon prepočítať).

    Popíš akú máš k dispozícii meraciu techniku, podľa toho budeme vychádzať pri oživovaní.

    #11813 Reply
    Anonymous
    Guest

    Takze napisem k comu som sa dopatral a aku mam techniku meraciu: takze mam k dispozicii citac do 100mhz a osciloskop do 5MHz, co sa tyka ozivovania tak na vystupe oscilatora som naladil 72MHz, frekvencia bola stabilna ale akonahle som pripojil vystup oscilatora na zmiesavac frekvencia zacala skakat tak som potom skusal a na vystup oscilatora som zapojil mosfet aby nezatazovat vystup oscilatora a z vystupu mosfetu som nameral 135mV. VF napatie som meral neviem ci dobre ale tak ze som dal seriovo kondenzator 1nF a shotkyho diodu a meral som napatie na diode.
    Este ked som krutil tymi ladiacimi cievkami na KF910 v jednom mieste nastalo uplne ticho v reproduktore tak neviem o com to sveci.

    Zatial dakujem za ochotu pomoct 🙂

    #11814 Reply
    OM0AAO (OM0A)
    Participant

    If I'm not wrong, je to modifikácia TRX-u zo staršieho RZ. Poljakovov zmiešavač je dobrý, ale to oscilátorové napätie sa mi zdá prinízke (je to napätie na záťaži alebo naprázdno?). Vzhľadom k použitým schottkyho diódam by malo byť asi dvoj-trojnáobné.

    Vyzerá, že VF predzosilňovač sa pri určitom nastavení rozkmitá. Skús pripojiť priamo na sym.transormátor zmiešavača anténu úplne bez predzosilňovača.

    Ak bude oscilátor a zmiešavač pracovať ako má, pravdepodobne v pásme nájdeš nejaké tie zázneje (skut.signál, lighthouse, According to available reports, it will operate on ISS PCSAT2 in conjunction with other modes such as phono, prípadne vyššie zázneje z FM prevádzky).

    Predzosilňovač sa dá šolíchať potom.

    http://www.qsl.net/om3cug/indexs.htm

    #11815 Reply
    Anonymous
    Guest

    Este ma napadlo nedalo by sa s tej KF910 spravit nejaky konverotor k beznemu prijimacu na 88-108Mhz?
    Ak ano bol by niekto ochotnu nakreslit nejaku jednoduchu chcemu jak to spravit? Well thank you

    #11816 Reply
    OM0AAO (OM0A)
    Participant

    Konvertor sa pochopiteľne dá spraviť. Postačil by snáď jednoduchší zmiešavač s druhohým MOSFET-om, kde by sa do g1 privádzal signál od predzosilňovača a do g2 oscilátorový signál. Do drainu by sa dal ladený obvod na cca.100MHz a cez jeden závit by sa privádzal signál do rádia.

    Má to však ten háčik, že rozhlas používa tzv. WFM, alebo širokú FM so zdvihom cca.300kHz, kým na rádioamatérskych pásmach sa používa FM-N, úzka FM so zdvihom 15kHz a menej. Komunikačné RX-y s rozhlasovým rozsahom mávajú možnosť prepnutia šírky pásma. S bežným prijímačom to bude fungovať len veľmi slabo, takmer nijako.

    Daný RX je vhodný na príjem SSB a CW signálov, je to tzv. priamozmiešavajúci prijímač. Pri veľmi presnom naladení sa dá počúvať aj AM. Nie je však vhodný na príjem FM signálov.

    Ak by som staval ja CW/SSB RX na 2m, použil by som VXO s násobičom, čím by som získal prijateľnú stabilitu osc.signálu (stabilita čistého LC obvodu na 144MHz nebude určite dostatočná). Zmiešavač aj NF obvody sú životaschopné. Predzosilňovač s BF988, ale v inom zapojení.

    #11817 Reply
    om3cvv
    Participant

    VF predzosilovač, to complete 2 x poduškový kondezátor, emitorový odpor a ak by to kmitalo, ešte perlu na výstup. Inak je tam hodne cievok. celé zosilenie je na operákoch. Na kv to snáď stačí, ale na VKV? VFO samostatne a s Xtalom. Všetko tieniť a hlavne dať do krabičky. Ak sa to podarí rozchodiť, bol by to dobrý základ pre jednoduchý QRP TCVR.

    #11818 Reply
    Anonymous
    Guest

    Je pravdepodobné, až isté, že zakmitáva vstupný predzosilňovač. Je trochu netypicky zapojený. Pre zvýšenie stability doporučujem rezistor 150 ohms, ktorý je za kolektorovou cievkou zapojiť priamo na kolektor (drain) KF910. Do emitora (source) zapojiť rezistor asi 22 to 47 ohms (podľa požadovaného zosilnenia), alebo lepšie sériovú kombináciu rezistorov 22 (47) ohmov a 100 ohms. 100 ohmový odpor pripojiť na zemnú stranu a premostiť ho paralelným ker. kondenzátorom s C=1n až 10n (nekritické). Zlepší sa tým aj nastavenie a stabilizácia pracovného bodu.
    G2 je potrebné tiež blokovať na zem cez C=1 až 10n.
    Malo by to byť OK. Ale asi by som výhľadovo inakšie riešil aj kolektorový obvod.

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
Reply To: Reply #11815 in Problem pri stavbe prijimaca
Your information:




66 − 61 =