AH2R – Guam

In the upcoming CQ WW DX CW Contest-e the team will also appear AH2R z ostrova Guam, IOTA OC – 026. Zone 27 surely many contestants will appreciate. The multi single team consists of K2ZW, NH2C a WI3O. QSL via LoTW.

Guam

Island of Guam
Island of Guam

Guam, the jewel of the western pacific, is a small island with a big impact. It lies in the western part of the Pacific Ocean and belongs to the United States. This place is a fascinating mix of cultures, which are reflected in every aspect of it.

It attracts tourists with its tropical beauty and warm climate, who long for adventure on sunny beaches, diving in crystal clear waters and exploring the underwater world. Coral reefs, čarovné podmorské životy a vzácne druhy rýb robia z tohto miesta raj pre milovníkov potápania a šnorchlovania.

Okrem prírodných krás ponúka aj bohatú kultúru a históriu. Guam má hlboké korene v španielskej, americkej a čamoranskej kultúre, ktoré sa odrážajú v miestnej kuchyni, tradíciách a festivale. Čamoranské dedičstvo je cennou súčasťou života ostrovanov, prezentujúce sa cez ich umenie, remeslá a tance.

Ostrov Guam je miestom, kde sa stretávajú moderný svet a tradičné hodnoty, čo ho robí jedinečným a nezabudnuteľným pre každého, kto túto perlu Tichého oceánu navštívi.

0 0 voices
Article evaluation
Set up
Set alerts
guest
0 Comments
Feedback inserted
View all comments
0
We will be happy for your comments, Please, comment!x