RSS and CQ.sk: you will never miss an article again!

Why and why RSS? And how to use it?

The value of information is often determined by its timeliness. Obiehanie množstva stránok a sledovanie, či na nich nepribudlo niečo nové je náročné nielen na čas, ale aj na financie. Preto CQ.sk ako prvá rádioamatérska stránka v našich končinách prináša RSS.

Stručne, RSS umožňuje včasne zistiť aký článok na stránke pribudol, ba s vhodným softwarovým vybavením si ho prečítať ako v prehlidači.

How to do it? Existuje viacero programov pre prácu s RSS. Ako príklad môže poslúžiť FeedReader, ktorý v pravidelných intervaloch zisťuje, čo sa zmenilo na sledovaných stránkach. For example, keď na CQ.sk pribudne článok, v pravom dolnom rohu obrazovky vášho počítača sa objaví okienko s titulkom článku.

Ten si môžete dokonca prečítať priamo v okne FeedRead-ru, pretože funguje aj ako internetový prehliadač. Na náhľad to stačí, ale luxus to nie je. Lepšie je otvoriť si klasický internetový prehliadač (IE, Netscape, Operu, Konqueror a i.) a stránku navštíviť.

FeedReader si môžete stiahnuť zo stránky http://www.feedreader.com (approx. 1,3MB). Inštalácia u mňa bola rýchla a bezproblémová.

Programu je potrebné nadefinovať, ktoré stránky má sledovať. Na to potrebujete poznať adresu XML súboru. Získate ju priamo zo stránok s výrazným logom RSS. Na to, aby ste ju získali u nás, musíte byť registrovaným návštevníkom.

Vo Feed Read-ri kliknite na tlačítko NEW, čo otvorí okienko New feed wizard. To očakáva spomínanú adresu, ktorú tam treba napísať alebo nakopírovať. Po stlačení tlačítka Next program overí adresu. Ak sa na nej nachádza skutočne XML súbor, ponúkne vám aj predefinovaný názov stránky. Ak vám vyhovuje, stačí dať Finish.

Stlačením klávesu F5 sa vám načítajú údaje zo stránky. V pravom hornom rohu okna vidíte titulky článkov. Ak si ho chcete vo FeedRead-ri prečítať, stačí naň dvakrát kliknúť.

blank
FeedReader nie je potrebné ďalej konfigurovať, je však dobré vedieť, že takú možnosť máte. Pod Properties sa skrývajú všetky nastavenia programu, pričom najzaujímavejšie sú v General, kde si nastavujte, spustenie programu, jeho možnosti a čo bude zobrazovať a čo nie. V Appearance sú dve dôležité nastavenia: ako často má FeedReader kontrlovať, či na stránke niečo nepribudlo a ako sa bude zobrazovať informácia o novom článku.

Čo však RSS nedokáže? Predovšetkým treba povedať, že získava údaje len o časti stránky – o článkoch. Mnoho informácií je zobrazených však aj inak, napríklad v blokoch alebo sú prístupné len cez menu.

European HAM Portal CQ.sk nie je samozrejme jedinou stránkou, ktorá využíva RSS. Ako príklad môže tiež poslúžiť www.11m.sk, ktorý je tematicky asi najpríbuznejší.

0 0 voices
Article evaluation
Set up
Set alerts
guest
4 Comments
The oldest
The latest Most rated
Feedback inserted
View all comments
om2adp
om2adp
8 months ago

Hi, Fairy,
hľadám tú adresu pre RSS rubriky HAM informácie, ale idem si oči vyočiť, neviem ju nájsť. V článku sa píše:
Na to potrebujete poznať adresu XML súboru. Získate ju priamo zo stránok s výrazným logom RSS.
It's true?
Prípadne je možné, aby stránka zasielala nejaký automatický news email?
Dusan om2adp

om0aao
Admin
Answer to om2adp
8 months ago

Ahoj Dušan,

toto je veľmi starý článok, keď to tlačidlo v pôvodnom designe bolo. Použi URL https://cq.sk/feed/ or https://cq.sk/feed/atom/ .

V súčasnosti sú moderné tzv. push notifikácie, ale nie som ich nadšencom.

om2adp
om2adp
Answer to om0aao
8 months ago

Thanks, spoľahlivo fungujú oba odkazy.

om0aao
Admin
Answer to om2adp
8 months ago

Vďačne, Dusan!

4
0
We will be happy for your comments, Please, comment!x
()
x